web analytics

Wyniki wyszukiwania dla:

Mikołajki i Święty Mikołaj

Z racji wczorajszego odpustu ku czci Św. Mikołaja, patrona naszej Parafii, warto byłoby dowiedzieć się czegoś o samym Świętym, jak i obchodzonej w dniu dzisiejszym tradycji zwanej “Mikołajkami” 😁Święty Mikołaj, biskup Miry (dziś Demre w Turcji) urodził się około 270 roku w Patarze (obecnie Turcja). Miał zamożnych rodziców i był ich jedynym dzieckiem. Wyróżniał się ogromną wrażliwością na potrzeby innych. Rozdał swój majątek biednym, podrzucał ludziom mieszki z pieniędzmi oraz różnymi prezentami. Zmarł w IV wieku (dokładna data nie jest znana), a jego ciało leży w Barii we Włoszech.

Tradycja Mikołajek miała swój początek już po śmierci Świętego. Po jego śmierci ludzie zaczęli kontynuować jego dzieło i robią to aż do dzisiaj. Każdego roku, 6 grudnia, w rocznicę śmierci Świętego Mikołaja ludzie dają sobie drobne prezenty. Jest to również czas, w którym darzymy drugiego człowieka szczególnym szacunkiem i dobrocią.

Pomimo tego, że w dzisiejszych czasach postać Świętego Mikołaja kojarzona jest z “sędziwym dziadkiem w czerwonym płaszczu i długą, białą brodą” nie można zapomnieć o prawdziwym obliczu Świętego Mikołaja, Biskupa z Miry, patrona naszej Parafii, który ze współczesnym Świętym pod względem wyglądu nie ma za dużo wspólnego 😉

W naszym kościele Święty Mikołaj ukazany jest na ołtarzu głównym, na malowidle Jana Korzeniowskiego.

Pamiętajmy również o uczestnictwie w rekolekcjach adwentowych aż do środy o godzinach 10:00 i 18:00 (dla dzieci 14:00)!!


Podziel się tym wpisem: